- Nałóż czaprak na konia. Stań po lewej stronie konia i ułóż przednią część czapraka o kilka centymetrów przed kłębem, u nasady szyi.
- Zsuń czaprak o kilka centymetrów , aby przednia część nadal przykrywała kłąb. W razie konieczności zmiany położenia czapraka nie należy przesuwać go do przodu , ponieważ powoduje to zmierzwienie sierści i może irytować konia. W takiej sytuacji należy unieść czaprak do góry . Sprawdź po obu stronach konia czy czaprak jest równomiernie rozłożony.
- Podnieś siodło. Włóż lewą rękę pod przednią część siodła , a jego tylną część oprzyj na prawym ramieniu. Upewnij się , że strzemiona zostały podciągnięte na puśliskach , żeby nie huśtały się na boki w trakcie siodłania.
- Delikatnie połóż siodło na końskim grzbiecie, w obniżeniu tuz pod kłębem. Czaprak znajdujący się we właściwym powinien wystawać po około 8 centymetrów z przodu i z tyłu siodła. Aby skontrolować jego położenie , należy sprawdzić , czy zapięty popręg będzie się znajdować tuż za stawami łokciowymi konia .
- Przełóż przystuły po lewej stronie przez szlufkę czapraka , wykonując ruch z góry na dół. Przejdź na drugą stronę konia i powtórz cały proces.
- Przymocuj popręg po prawej stronie siodła. Po bokach siodła zwisają po 3 przystuły , do siodłania wykorzystuję się jednak tylko 2 zewnętrzne.Trzecia pełni funkcję przystuły zapasowej na wypadek zerwania się jednej z pozostałych. Przeprowadź popręg na drugą stronę konia i zapnij go na 2 zewnętrznych przystułach . Popręgi bywają różne w tym przypadku lepiej jest zapytać o to instruktora lub trenera. Zapnij klamry mniej więcej w połowie długości przystuł.
- Przymocuj popręg po lewej stronie siodła. Przejdź na lewą stronę konia i sięgnij pod jego brzuchem po popręg. Upewnij się że popręg nie jest wykrzywiony ani niczym zabrudzony. Dopnij go tak aby ściśle przylegał.
- Stopniowo dopinaj popręg po lewej stronie . Popręg powinien być zapięty na tyle mocno aby siodło nie poruszało się zbyt intensywnie gdy chwycisz za łęk przedni i zaczniesz nim pociągać z boku na bok .Jeśli skończą się dziurki przejdź do zacieśniania popręgu po prawej stronie .
- Sprawdź długość strzemion. Pozostaw strzemiona podciągnięte do góry, dopóki nie jesteś gotów do wsiadania.Jeśli chcesz skrócić lub wydłużyć strzemię należy je zmodyfikować poprzez przepięcie puśliska.Po zakończeniu tej czynności należy podciągnąć sprzączkę w taki sposób, aby chowała się pod skórą siodła.
Kiełznanie:
Zarzucasz wodze na szyję konia i bierzesz uzdę w lewą rękę, a prawą delikatnie ujmujesz konia za kość nosową. Jeśli koń stoi spokojnie - a powinien - lewą ręką wsuwasz koniowi wędzidło do pyska, prawa ręka zręcznie chwyta uzdę za rzemień potyliczny, zakłada koniowi na głowę, ostrożnie przesuwając za uszy i na koniec wyciągasz grzywkę nad naczółek. Pozostaje jeszcze zapięcie paska podgardla, pozostawiając tyle luzu, aby zmieściła się pięść oraz dopasowanie nachrapnika. Gdy koń nie chce wziąć wędzidła i zaciska zęby wystarczy nacisnąć palcem bezzębną krawędź szczęki - wtedy na pewno otworzy pysk. |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz