środa, 7 sierpnia 2013

Ogłowia western- rodzaje

a) Na jedno ucho. Ogłowie to bierze swoją nazwę stąd, że do paska przymocowana jest pętelka
 w którą wkłada się jedno ucho. Drugie ucho pozostaje przed nagłówkiem. 

 
b) Na dwoje uszu. W tym modelu uprzęży każde ucho umieszcza się w osobnej pętelce przy nagłówku. 

c) Z naczółkiem 
  W tym modelu ogłowia przez czoło konia biegnie rzemienny pasek znad którego wystają uszy .
Wędzidła western :

a) Kiełzno curb 
 Typowy  munsztuk czyli czanki( zagięte elementy łączące wędzidło z wodzami ) oraz łańcuszek. Działanie takiego kiełzna polega na wykorzystaniu mechanizmu dźwigni do wywierania nacisku na pysk konia.W związku z powyższym jeździec powinien oddziaływać  na wodze zdecydowanie delikatniej , niż gdyby miał do czynienia z innym kiełznem. Z uwagi na mechanizm dźwigni munsztuk ściąga pysk koni ku dołowi , gdy jeździec wywiera nacisk na wodze . 


 b) Kiełzno curb z rollem 
     Niektóre wędzidła munsztukowe są dodatkowo wyposażone w roller , czyli obrotową beczkę umiejscowioną w środkowej części wędzidła.Taki element pobudza śliniaki konia i skłania zwierzę do rozluźnienia pyska.
 



c) Kiełzno Tom Thumb 
   Te kiełzno przypomina wędzidło łamane , tyle że posiada dodatkowo czanki. Dzięki temu  jeździec zyskuje większa siłę oddziaływania , ale jednocześnie wywiera na język konia mniejszy nacisk niż przy zastosowania kiełzna curb. 

 

Hackamore- kiełzno alternatywne 
Hackamore to to element zakładany koniowi nanos , dzięki któremu jeździec może kontrolować wierzchowca bez konieczności stosowania wędzidła. 

Występuję w dwóch wersjach:

  • Bosal 
       Ten rodzaj kiełzna hackamore wykorzystuje zrolowaną skórę lub splecione niewyprawione rzemienie. Stosuje się je jako przyrząd treningowy do szkolenia młodych koni.  Bosal montuje się do uprzęży i  umieszcza na końskim nosie.

  •    Mechaniczne 
       Ten rodzaj kiełzna stosuje się zarówno do szkolenia jak i podczas standardowej jazdy. Mechaniczne kiełzno hackamore posiada metalowe czanki , zamocowane do nachrapnika  wykonanego z zrolowanej skóry. Wodze mocuje się do skraju czanek , dzięki czemu jeździec może wywierać nacisk na nos , podbródek oraz potylice ( czyli obszar znajdujący się na karku tuż za uszami ) . Takie kiełzno montuje się do uprzęży western.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz