wtorek, 23 lipca 2013

Powożenie

Jedna z najstarszych konkurencji jeździeckich , obecnie jest jedną z 7 dyscyplin wspieranych przez Międzynarodowa Federacja Jeździecka ( FEI) W dyscyplinie tej powożący siedzi w pojeździe zaprzęgowym  i kieruje koniem , parą lub czwórką koni, 

Konkurs A – ujeżdżenie 


Celem tego konkursu jest ocena regularności, swobody, harmonii,  impulsu i prawidłowości ruchu koni. Ważna jest również dokładność, precyzja oraz wygląd zawodnika i jego zaprzęgu (strój, uprząż, prezencja). Konkurs ten rozgrywany jest na placu (czworoboku) o wymiarach 100 m x 40 m. Zaprzęg wykonuje określony program składający się z figur w stepie i kłusie. 


Konkurs B – maraton 


Celem tego konkursu jest ocena stanu wytrenowania, zwinności i wytrzymałości koni, ocena wyczucia tempa, odległości oraz zręczności powożenia zawodnika. Trasa pełnego maratonu składa się z pięciu odcinków i nie przekracza 22 km. W ostatnim etapie oznaczonym literą E, należy w dowolnym tempie pokonać od 5 do 8 przeszkód. O zwycięstwie w konkursie B decyduje szybkość, precyzja i prawidłowość jazdy. Używa się bryczki o specjalnej konstrukcji, typu "maratonowego" (tzw.maratonówki), innej niż w konkursie A i C. 


Konkurs C – zręczność powożenia 


Celem jest ocena kondycji, posłuszeństwa i elastyczności koni po maratonie (konkursie B) oraz precyzji powożącego. Konkurs ten jest rozgrywany na placu, gdzie ustawione są przeszkody o ściśle określonych wymiarach. Obowiązuje ten sam pojazd i ubiór zawodnika i luzaka, jak w konkursie A. Z powodu rozmiaru przeszkód tego konkursu, obowiązują przepisowe wymiary powozu. 












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz